22 Haziran 2024 Cumartesi


15:46   BARAN BOZOĞLU: YAŞANAN ORMAN YANGıNLARı DENETIMSIZLIĞIN VE BILIMDEN UZAK YÖNETIM ANLAYıŞıNıN SONUCUDUR”   15:38   GÜNEYDOĞU`DA ÇıNAR VE MAZıDAĞı ILÇELERI ARASıNDAKI YANGıN... SAĞLıK BAKANı KOCA: "YANGıNDA HAYATıNı KAYBEDENLERIN SAYıSı 11`E YÜKSELDI"   15:26   DICLE ELEKTRIK`TEN ÇıNAR ILE MAZıDAĞı ILÇELERI ARASıNDA ÇıKAN YANGıNLA ILGILI AÇıKLAMA: “YANGıNıN ELEKTRIK ILETIM HATLARıNDAN KAYNAKLANMADıĞıNı BELIRLEDIK”   15:08   SEZGIN TANRıKULU, YANGıNDA YARALANANLARı ZIYARET ETTI: "SORUMLULAR ORTAYA ÇıKARıLMALı, ZARAR GÖREN KÖYLÜLERE GEREKEN DESTEK VERILMELI"   13:37   GÜRER: "ANıZ YAKıLMASı ORMANı YAKıYOR YETMIYOR DOĞA DENGESINI DE BOZUYOR"   11:57   ERHAN ADEM: "GÜBREYE KDV GETIRMEK, ÇIFTÇININ SONUNU GETIRMEKTIR”   11:52   GAMZE TAŞCıER`DEN ASGARI ÜCRETE ARA ZAM TALEBI: "MILYONLARCA EMEKÇI IÇIN BUGÜNKÜ ASGARI ÜCRET, YUTKUNMALARıNı IMKÂNSıZLAŞTıRAN BIR DÜĞÜM HALINE GELMIŞTIR"   11:38   ÖZGÜR ÖZEL`DEN ANıZ YANGıNıNDA HAYATıNı KAYBEDENLER IÇIN BAŞSAĞLıĞı MESAJı   11:26   ERMENISTAN, FILISTIN DEVLETI`NI RESMEN TANıDı   11:03   DIYARBAKıR BAROSU, YANGıNA MÜDAHALEDE GEÇ KALıNDıĞı IDDIALARıNA ILIŞKIN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU   10:56   DIYARBAKıR VE MARDIN ARASıNDA ÇıKAN YANGıNDA SOĞUTMA ÇALıŞMALARı TAMAMLANDı   10:11   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, SULAMA BORUSU DESTEĞI ILE MUT`TA ÜRETICININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ   09:19   MıSıR ÇARŞıSı`NA ALıŞVERIŞE GELEN YURTTAŞ: “HERKES EMINÖNÜ`NE GELIYOR, 9-10 BIN TL`YI VERIP GIDIYOR. EMEKLI NE YAPSıN? SU BILE ALAMıYORUZ”   09:18   VAHAP SEÇER, BAYRAM DOLAYıSıYLA ERDEMLI HALKıYLA BIR ARAYA GELDI   04:06   DIYARBAKıR VE MARDIN`DEKI YANGıNLA ILGILI YERLIKAYA VE KOCA`DAN AÇıKLAMA: 5 KIŞI ÖLDÜ, 10`U AĞıR 44 KIŞI YANGıNDAN ETKILENDI   01:28   DIYARBAKıR`DA ÇıKAN YANGıN GENIŞ ALANA YAYıLDı, BÖLGEYE ÇOK SAYıDA EKIP SEVK EDILDI   22:55   CHP`LI ALP, KARS`ıN SıNıR KÖYÜNDEN SESLENDI: “21. ASıRDA BU KÖYLERIMIZ KAR SUYU IÇMEK ZORUNDA KALıYOR”   13:01   CEVDET AKAY: “2022 YıLıNDA SEL FELAKETININ YAŞANDıĞı KARABÜK YENICE`DE KIRA YARDıMıNıN KESILMESI MAĞDURIYETI DERINLEŞTIRDI"   10:24   UMUT AKDOĞAN`DAN EKONOMIK VE SOSYAL KONSEY IÇIN KANUN TEKLIFI: "BU PLATFORMU YENIDEN HAYATA GEÇIRELIM, EKONOMI HAYATı VE AKTÖRLERI DE NORMALLEŞSIN"   09:51   CHP YURT DıŞı BIRLIKLERI, İSTANBUL`DA DÜZENLENECEK ÇALıŞTAYDA TOPLANıYOR  
 
     
 
 
image

Okunma : 115  Tarih : 5.06.2024  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

Herkesin Çevresi, Çapıyla Orantılıdır

  HERKESİN ÇEVRESİ ÇAPIYLA ORANTILIDIR
 
Bilindiği gibi 5 Haziran, tüm ülkelerde “Dünya Çevre Günü” olarak kutlanır.
  Ülkemizde; çevre  konusundaki bilinçsizlik, çevre kirliliği ve çevre katliamı korkunç boyutlarda olduğu için bu konuyu matematiksel çevreyle de ilişkilendirerek mizahi bir tarzla dile getirmek istedim.
  Belli bir çevre politikası olmayan ülkemizde kimi insanların doğal çevre ötesinde arkadaş çevresinde de kirlilikler ve bir takım sorunlar vardır.
  Çocuklarımızı istediğimiz bir okula gönderebilmek için bu işi sağlayacak bir çevremiz olması gerekir nedense…
  Bir işe girmek için bizi işe sokacak birilerini bulmak, bu konuda bir çevre oluşturmak zorunda kalırız. Bir süre sonra çalıştığımız yerden başka bir yere atanmak için benzer bir çevreye daha gerek duyarız. Başkasının hakkını yiyerek işe girmemizi veya atanmamızı sağlayan bu çevre, kirli bir çevredir aslında…
  Alacaklarımızı tahsil ederken, hasmımıza haddini bildirirken, yaptığımız pisliklerden yasa dışı yollarla aklanarak çıkarken, çevreyi katlederken, çevreyi kirletirken de kirli ilişkilerimize yardımcı olacak bir çevre(!)) bulmuyor muyuz?
  Ormanlarımızı yok ederken, sularımızı kirletirken bu kirli çevremiz arkamızda olmuyor mu?
  Kendimizi bir daireye benzetirsek çevremiz de çapımızla orantılı olacaktır. Çevreyi bulmak için pi sayısı ve çap çarpılıyor ya çapı sıfır olanın çevresi de sıfır oluyor.
  Çapsız çevre olmadığı için çaptan düşmüş ve çapsız insanların çevresi de doğal olarak olmuyor.

  Olur, olmaz zamanlarda “çevrem geniş, yapamayacağım iş yoktur” diyenlerin çok olduğu bir toplumda çevre bilinci oluşabilir mi?
  Kendi çevresini oluşturabilmek için başka birinin çevresine zarar vermek hak mıdır?
  Bilinçli veya bilinçsiz olarak yaratılan çevre kirliliği böyle başlıyor işte.
  Çevresinde bulunan veya hiç tanımadığı insanlara zarar vermeyi alışkanlık haline getiren birinden doğal çevreye zarar vermemesini bekleyebilir miyiz? O yapıdaki insanlar çevreyi koruyabilir mi?
  Bence “HAYIR.” Ya sizce?
  Her şeyden önce kendine saygılı olmalı insan…
  İnsan olduğu için insana saygılı olmalı. İnsan olduğu için iyi bir sistemle eğitilmeli. Eğitimli olduğu için de insanlara, hayvanlara, doğal güzelliklere, yakın çevresinden başlayarak tüm evrene ve evrenin dengesine saygılı olmalı.
  Okullarda, yalnızca belirli gün ve haftalarda değil zorunlu eğitim süresince bu bilinç aşılanmalı.
  Yoksa 4 Ekim günlerinde hayvanları, 5 Haziran günlerinde çevreyi korumayı anımsarız ama yılın diğer günlerinde en acımasız ve en korkunç katliamlarımızı sürdürürüz.
  Seçim sürecine girdiğimiz zaman diliminde bakıyorum da; siyasi partilerimiz ve bu partilerin liderlerinin çoğu, eğitimle ilgili, çevreyle ilgili yapacaklarını anlatacakları yerde  birbirlerine en ağır sözlerle hakaret etmekteler…
  Siyasi rakiplerine veya siyasi rakiplerinin çevrelerine bu denli kirletici bir tarzla söylemlerde bulunanların çevre kirliliğini ve cehaleti yenmek için yapacaklarını  çok büyük bir merakla bekliyorum doğrusu…
  Gelecek nesillere, bizden önceki nesillerden aldığımız kadar bir çevre bırakamasak bile en azından bir çevre bilinci bırakmak istiyorsak bir an önce, bu işi bilen uzmanlardan da yararlanarak kendi çapımızda bir eğitim vermeliyiz.
  Yoksa, dünyanın anlatılması zor doğal güzellikleriyle bezenmiş ülkemiz elimizden kayıp gidecek.

  Her çeşit hayvanın ve bitkinin yaşadığı doğal ortamımızı koruma bilinci edinmek ve bu bilinci yaymak için geç kalmamalıyız.
  Her toplumun bir çevresi olduğunu ve çevremiz kadar değerimiz olduğunu bir an önce anlamalıyız.
  Her varlığın bir çevresi olduğu gibi bizim de bir çevremizin olduğunu üstelik bu çevrenin yalnızca bizim için değil bizden önceki nesillerden bize kaldığını bu nedenle teslim aldığımız o çevreyi geliştiremediysek bile en azından aldığımız şekliyle bizden sonraki nesillere bırakmak zorunda olduğumuzu bir an önce anlamamız dileğiyle…
  Aile bireylerimizden başlayarak tüm insanlara, tüm hayvanlara, tüm doğal güzelliklere ve tüm doğal dengeye saygılı olmayı alışkanlık haline getirebildiğimiz günlerde, kirlenmişliklerden ırak bir yaşam dileğiyle….
  5 Haziran-Dünya Çevre Günü'nüz kutlu olsun(03.06.2011)
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

   GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA