22 Haziran 2024 Cumartesi


15:46   BARAN BOZOĞLU: YAŞANAN ORMAN YANGıNLARı DENETIMSIZLIĞIN VE BILIMDEN UZAK YÖNETIM ANLAYıŞıNıN SONUCUDUR”   15:38   GÜNEYDOĞU`DA ÇıNAR VE MAZıDAĞı ILÇELERI ARASıNDAKI YANGıN... SAĞLıK BAKANı KOCA: "YANGıNDA HAYATıNı KAYBEDENLERIN SAYıSı 11`E YÜKSELDI"   15:26   DICLE ELEKTRIK`TEN ÇıNAR ILE MAZıDAĞı ILÇELERI ARASıNDA ÇıKAN YANGıNLA ILGILI AÇıKLAMA: “YANGıNıN ELEKTRIK ILETIM HATLARıNDAN KAYNAKLANMADıĞıNı BELIRLEDIK”   15:08   SEZGIN TANRıKULU, YANGıNDA YARALANANLARı ZIYARET ETTI: "SORUMLULAR ORTAYA ÇıKARıLMALı, ZARAR GÖREN KÖYLÜLERE GEREKEN DESTEK VERILMELI"   13:37   GÜRER: "ANıZ YAKıLMASı ORMANı YAKıYOR YETMIYOR DOĞA DENGESINI DE BOZUYOR"   11:57   ERHAN ADEM: "GÜBREYE KDV GETIRMEK, ÇIFTÇININ SONUNU GETIRMEKTIR”   11:52   GAMZE TAŞCıER`DEN ASGARI ÜCRETE ARA ZAM TALEBI: "MILYONLARCA EMEKÇI IÇIN BUGÜNKÜ ASGARI ÜCRET, YUTKUNMALARıNı IMKÂNSıZLAŞTıRAN BIR DÜĞÜM HALINE GELMIŞTIR"   11:38   ÖZGÜR ÖZEL`DEN ANıZ YANGıNıNDA HAYATıNı KAYBEDENLER IÇIN BAŞSAĞLıĞı MESAJı   11:26   ERMENISTAN, FILISTIN DEVLETI`NI RESMEN TANıDı   11:03   DIYARBAKıR BAROSU, YANGıNA MÜDAHALEDE GEÇ KALıNDıĞı IDDIALARıNA ILIŞKIN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU   10:56   DIYARBAKıR VE MARDIN ARASıNDA ÇıKAN YANGıNDA SOĞUTMA ÇALıŞMALARı TAMAMLANDı   10:11   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, SULAMA BORUSU DESTEĞI ILE MUT`TA ÜRETICININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ   09:19   MıSıR ÇARŞıSı`NA ALıŞVERIŞE GELEN YURTTAŞ: “HERKES EMINÖNÜ`NE GELIYOR, 9-10 BIN TL`YI VERIP GIDIYOR. EMEKLI NE YAPSıN? SU BILE ALAMıYORUZ”   09:18   VAHAP SEÇER, BAYRAM DOLAYıSıYLA ERDEMLI HALKıYLA BIR ARAYA GELDI   04:06   DIYARBAKıR VE MARDIN`DEKI YANGıNLA ILGILI YERLIKAYA VE KOCA`DAN AÇıKLAMA: 5 KIŞI ÖLDÜ, 10`U AĞıR 44 KIŞI YANGıNDAN ETKILENDI   01:28   DIYARBAKıR`DA ÇıKAN YANGıN GENIŞ ALANA YAYıLDı, BÖLGEYE ÇOK SAYıDA EKIP SEVK EDILDI   22:55   CHP`LI ALP, KARS`ıN SıNıR KÖYÜNDEN SESLENDI: “21. ASıRDA BU KÖYLERIMIZ KAR SUYU IÇMEK ZORUNDA KALıYOR”   13:01   CEVDET AKAY: “2022 YıLıNDA SEL FELAKETININ YAŞANDıĞı KARABÜK YENICE`DE KIRA YARDıMıNıN KESILMESI MAĞDURIYETI DERINLEŞTIRDI"   10:24   UMUT AKDOĞAN`DAN EKONOMIK VE SOSYAL KONSEY IÇIN KANUN TEKLIFI: "BU PLATFORMU YENIDEN HAYATA GEÇIRELIM, EKONOMI HAYATı VE AKTÖRLERI DE NORMALLEŞSIN"   09:51   CHP YURT DıŞı BIRLIKLERI, İSTANBUL`DA DÜZENLENECEK ÇALıŞTAYDA TOPLANıYOR  
 
     
   

Gökhan Günaydın: "Türkiye`de yabancı dil bilmeyen kişilere turist rehberliği niteliğinin verilmesi turizmi potansiyelini geriye götürecektir``


Gökhan Günaydın, “7500 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un bazı maddelerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi`ne başvurdu.

 

Tarih : 11 Haziran 2024 Salı 13:28   Okunma : 680

(ANKARA) -  CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, “7500 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un bazı maddelerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi`ne başvurdu. Günaydın, "Türkiye gibi turizm potansiyeli çok yüksek olan bir memlekette yabancı dil bilmeyen kişilere turist rehberliği niteliğinin verilmesi, turist rehberliği yasasına ilgili kamu kurumunun dahil olmadan kişilerin bu mesleğe girmelerine olanak tanınması Türkiye`nin turizm potansiyelini önemli ölçüde geriye götürebilecek nitelikler taşımaktadır" dedi.

"Turist rehberliği seyahat acenteleri ve seyahat acenteleri birliği hakkında kanun 27 Nisan 2024 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Sözü edilen yasanın Türkiye Büyük Millet Meclisi`ndeki görüşmeleri sırasında CHP`nin karşı çıktığı kimi hükümler yasa tasarısından çıkartıldı. Ancak olumlu olmayan, hukuka aykırı olan bazı hükümlerinde yasada varlığı sürdürüldü. Bu çerçevede ifade etmeliyim ki Türkiye gibi turizm potansiyeli çok yüksek olan bir memlekette yabancı dil bilmeyen kişilere turist rehberliği niteliğinin verilmesi, turist rehberliği yasasına ilgili kamu kurumunun dahil olmadan kişilerin bu mesleğe girmelerine olanak tanınması Türkiye`nin turizm potansiyelini önemli ölçüde geriye götürebilecek nitelikler taşımaktadır. Biz her zaman olduğu gibi süresi içerisinde dilekçemizi hazırladık ve dilekçemizi Anayasa Mahkemesi`ne sunduk.

Bunun arkasından bir madencilikle ilgili düzenleme var. Şu anda grubumuz bunun üzerinde çalışıyor. Maden Yasası`nın Anayasa`ya aykırı hükümlerini de bayram sonrası Anayasa Mahkemesi`ne taşıyacağız ve arkasından da 9. Yargı Paketini beklemeye başlayacağız. İfade edelim ki biz Anayasa Mahkemesi`ne geçen hafta sayın Genel Başkanımızla beraber Anayasa Mahkemesi Başkanı`nı ziyaret etmek için gelmiştik. Dileriz ki hep böyle ziyaretler için buraya gelelim. Ama Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa`ya aykırı kanun yapma alışkanlığını sürdürdüğü müddetçe CHP`de Anayasa yargısına başvurma geleneğini sürdürecektir."

"Biz Sayın Başkan`a bu konularda daha hızlı Anayasa Mahkemesi`nin çalışmasını beklediğimizi ifade ettik"

Gökhan Günaydın, bir gazetecinin "Anayasa Mahkemesi ziyaretinde mahkemeye yaptığınız başvurular gündeme geldi mi?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Elbette gündeme geldi. Örneğin 703 sayılı KHK`yı biliyorsunuz geçen hafta Anayasa Mahkemesi iptal etti. 2018 yılında çıkmış bir KHK`ydı bu. OHAL KHK`sı. 60 gün içerisinde CHP bunu Anayasa Mahkemesi`ne götürdü. Ve Anayasa Mahkemesi 2018`den 2024`e kadar tam altı yıl bekledikten sonra bu KHK`nın neredeyse tüm hükümlerini iptal etti. Bu 2017 yılında kurulan Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin idari yapısını ortadan kaldıran bir Anayasa Mahkemesi kararı niteliğindeydi. Neden altı yıl beklendi? Ve altı yıl beklendikten sonra evet Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez ama Anayasa Mahkemesi kararları Türkiye`nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi`nin altı yıldan fazla süredir hukuka aykırı olarak yürütüldüğünü Anayasa Mahkemesi kararıyla tespit etmiş oldu. Ve elbette ondan sonra da bir yıllık bir geçiş süreci vardı. Biz Sayın Başkan`a bu konularda daha hızlı Anayasa Mahkemesi`nin çalışmasını beklediğimizi ifade ettik. Kendi oldukça yapıcı bir şekilde Anayasa Mahkemesi`nin dikkatle ve özenle bir çalışmayı sürdürme gayretinde olduğunu ifade etti. Bunu da ben buradan sizlerle paylaşmak isterim."

 


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA